Autor: Dominika Sulka

Jak oszczędzać ciepło

Rosnące ceny energii mogą sprawić, że ta zima mocno odbije się na stanie naszych kieszeni. Poniżej kilka tanich lub zupełnie darmowych sposobów na optymalizację zużycia ciepła.

Ogranicz dostęp zimnego powietrza do domu

Przesuń ręką wokół ramy okiennej, żeby wyczuć gdzie znajduje się nieszczelność. Obejrzyj uszczelki. Jeśli okno nie jest nowe, uszczelki mogły się już zestarzeć, skruszyć lub stwardnieć i nie spełniają swojej funkcji.
Tu filmik tłumaczący jak samemu wymienić uszczelki: https://www.youtube.com/watch?v=IHgRnZRoftE

Maksymalnie wykorzystaj ciepło ze swoich grzejników

Ściana na której zamontowany jest grzejnik absorbuje część ciepła. Można ograniczyć ogrzewanie ściany i przekierować ciepło, żeby ogrzewało pomieszczenie. W tym celu, zakłada się ekran zagrzejnikowy pokryty folią odbijającą ciepło.
Tu przykład: https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/ekrany-zagrzejnikowe/ekran-zagrzejnikowy-0-5-10-m-mata-thermostop,p475420,l1008.html?gclid=CjwKCAjwsfuYBhAZEiwA5a6CDMuZP2xgF4h8m53xJxWSzdPFrXrBG4Q6PbqE57D1DKfH-E_ti9VwBhoCQIoQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Prawidłowo wietrz mieszkanie

Wietrzenie powinno być ograniczone w czasie i odbywać się przy otwartych na oścież oknach i zamkniętych zaworach grzejnikowych. Chodzi o to, żeby szybko wymienić powietrze bez wyziębiania ścian. Uchylenie okna sprawia, że mało powietrza dostaje się w głąb pomieszczenia, a szybko spada temperatura ściany na której zamontowane jest okno.

Wspólnie zadbajmy o części wspólne

Optymalne gospodarowanie ciepłem w częściach wspólnych to zysk dla wszystkich mieszkańców. Dlatego nie dopuszczaj do wyziębienia klatki schodowej. Zamykaj za sobą drzwi do wiatrołapu i nie zostawiaj uchylonych okien na klatce. Jeśli zobaczysz uchylone okno, zamknij je.
Jeśli korzystasz z suszarni, nie zostawiaj prania przy uchylonym oknie i otwartych kaloryferach. Kiedy zdejmiesz pranie, przykręć kaloryfery.